poniedziałek, 18 kwietnia 2016

Wiosenne boje o nasze zdrowie


Kiedy słupek rtęci za oknem rośnie to najwyższa pora, by oprócz zmiany garderoby przyjrzeć się samej sobie. Nie chodzi tutaj bynajmniej o krytyczne spojrzenie w lustro i znienawidzenie wagi, która po zimie zazwyczaj nie jest najłaskawsza, ale o zadbanie o własne zdrowie.

Pozimowa rewolucja

Zima – choć dostojna i piękna – pozostawia na nas swój ślad, który nie trudno nie zauważyć. Szara od wiatru i mrozu cera, suche i pozbawione blasku włosy, łamliwe paznokcie to efekt działania niekorzystnych czynników, takich jak klimatyzacja, ogrzewanie, suche powietrze, a także niskie temperatury, chroniczny brak słońca i witamin. Jak temu zaradzić i od czego zacząć, by przywrócić swojemu organizmowi równowagę i witalność?Żeby wiedzieć, od czego zacząć, trzeba zacząć od... siebie i to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Kobieca natura wymaga uwagi i reagowania na wszelkiego rodzaju sygnały. Wiosenna odnowa będzie płonną, jeśli przeoczymy jakiś ważny szczegół związany z naszym zdrowiem. Innymi słowy, na początek – badania.


Większość z nas, przynajmniej raz dopadła zimowa grypa lub przeziębienie. Z pozoru niegroźne pozostawiają wyrwy w naszym organizmie. Obniżenie odporności niezmiennie wiąże się z niedoborem witamin i mikroelementów. Badania profilaktyczne to doskonały start do odnowy naszego samopoczucia i prawdziwego rozkwitu.

Jakie badania robić na wiosnę?

Po trudnym okresie jesienno – zimowym, kiedy nasze zapasy witamin zostały wyczerpane, a organizm nie działa z pełnią wigoru, potrzebujemy „przeglądu lekarskiego”. Podstawowym badaniem, jakie należy wykonać, jest morfologia. Pamiętajmy, by wyników nie interpretować samodzielnie. Po zimowej diecie sprawdzamy także inne parametry, a więc oznaczamy poziom kreatyniny pokazujący kondycję naszych nerek, i transaminazę mówiącą o stanie zdrowia wątroby. Na podstawie wywiadu lekarskiego, internista może zlecić także dodatkowe badania np. sprawdzenie poziomu glukozy we krwi, poziomu cholesterolu czy badanie ogólne moczy.

Wiosna to idealny czas na kobiece sprawy. Wizyta u ginekologa jest dobrym początkiem rozkwitu naszej kobiecości. Pamiętajmy o wykonaniu cytologii, a także sprawdzeniu piersi. Jeśli nasza skóra stała się wrażliwa, warto także zajrzeć do dermatologa, który nie tylko sprawdzi, czy ewentualne znamiona tj. pieprzyki są niegroźne, ale pozwoli nam dobrać odpowiedni zakres zabiegów pielęgnujących.


Drogie Panie, nasze piękno bierze się z nas samych. Nie rozpoczynajmy wiosny od drastycznej diety, która jeszcze bardziej osłabi nasz organizm. W tym roku zróbmy to inaczej – od strony zdrowia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne typu sylwetek polskich kobiet w rozmiarze XL

Stare porzekadło głosi, że jesteś tym, co nosisz. A co, to nosisz, powinno być idealnie dopasowane do kształtu i typu Twojej sylwetki, t...